سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۴ مرداد ۱۴۰۰

HD سازی ۱۲ شبکه رسانه ملی - نمایش محتوی خبر

 

 

HD سازی ۱۲ شبکه رسانه ملی

رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری سازمان صداوسیما  با بیان اینکه در مقابل آیندگان مسئولیم، افزود: ما باید تصاویری تولید کنیم که آیندگان هم بتوانند از آن استفاده کنند.

معاون توسعه و فناوری سازمان صدا و سیما گفت: hd یعنی شفافیت تصویر؛ یعنی سه یا چهار برابر تصویر شفاف‌تر از تصاویر معمولی است.
 

رضا علیدادی با بیان اینکه کلیه چرخه‌ها از ماهواره تا گیرنده دچار تحول زیرساختی می‌شوند، گفت: کل چرخه از تولید تا انتشار به هم پیوسته است و به همین دلیل کلیه مراحل تولید دچار تحول و تغییر می‌شوند.

وی با بیان اینکه در یازدهمین سال دیجیتال سازی در کشور هستیم و این چرخه به هم پیوسته است بنابراین از ابتدای تولید، کلیه تجهیزات باید عوض شود و قطعا تجهیزات استفاده شده بیش از تجهیزاتی است که در سیستم‌های (sd) استفاده می‌شود، چون ذخیره سازی تصویر ۴ برابر تصاویر نسبی است.

معاون توسعه و فناوری سازمان صدا و سیما با بیان اینکه اولویت ما نهادینه سازی همه نیاز‌ها در داخل و تولید داخل است، گفت: این اتفاق مهم در رسانه ملی می‌تواند الگو باشد.

علیدادی افزود: در این چرخه شرکت‌های زیادی درباره تولید تجهیزات رسانه‌ای در رسانه ملی صدا و سیما فعالیت می‌کنند حتی این شرکت‌ها می‌توانند تولیدات خود را به خارج هم صادر کنند.

او با بیان اینکه در آستانه هفدمین اجلاس سراسری فناوری رسانه هستیم افزود: هرساله بین ۱۰ تا ۱۵ محصول جدید نوآوری در نمایشگاه تولیدات نوین عرضه می‌شود که تا حتی الامکان از تجهیزات داخلی استفاده شده است.

وی با اشاره به اینکه در پروژه تحول زیرساختی ۱۰ شبکه hd می‌شود، افزود: همه این‌ها از پیچیدگی خاصی در دنیا برخوردارند اگر مهندسین ما توان و دانش کافی نداشته باشند نمی‌توانند از عهده کار بر آیند و شروع این کار نشان می‌دهد که مهندسین ما دانش کافی دارند.

وی با بیان اینکه از نظر زیر ساختی و محتوایی این قابلیت وجود دارد، افزود: توان و دانش ما در جهان در سطوح بالا محسوب می‌شود.

علیدادی افزود: ۱۲ شبکه ملی به صورت دیجیتال در اختیار مخاطب قرار داده می‌شود. محتوا نیز باید استاندارد لازم را داشته باشند تا از این زیرساخت hd فراهم شده به خوبی محتوای تولید شده را با کیفیت بالا در اختیار مخاطب قرار دهند.
  معاون توسعه و فناوری سازمان صداوسیما گفت: کل شبکه‌هایی که hd می‌شوند ۱۴ شبکه است، اما آنچه در اختیار بینندگان قرار می‌گیرد ۱۲ شبکه ملی است که به صورت hd قابل دریافت خواهد بود.

او افزود: مردم باید توجه داشته باشند گیرنده باید استاندارد فشرده سازی hedc داشته باشد که مهم است روی گیرنده حک شده باشد.

معاون توسعه و فناوری سازمان صدا و سیما افزود: با دستور رئیس رسانه ملی قرار است دو بسته دیجیتال به عنوان بسته ملی استفاده شود که کلیه شبکه‌های sd در آن جانمایی و چیدمان شود.

در تغییرات جدید برخی ۴ شبکه که قبلاً دیجیتالی نبودند مثل شبکه امید، تماشا، شبکه شما و ایران کالا دیجیتالی می‌شوند و قابل دریافت خواهندبود و در اختیار عموم قرار خواهد گرفت، این در راستای عدالت رسانه‌ای است.

معاون توسعه و فناوری سازمان صدا و سیما گفت: در بسته اول که در تمام مراکز استانی قابل دریافت هستند، ۸ شبکه جدید که hd شده اند قرار می‌گیرد که شامل شبکه یک، مستند، شبکه ۳، آی فیلم، ورزش، نسیم، پویا و شبکه خبر هم به صورت hd در تمام مراکز استانی قابل دریافت خواهد بود.

او افزود: در بسته دوم hd سازی شبکه نمایش، افق، ایران کالا و تماشا hd می‌شوند بنابراین بسته دوم ملی hd در ۲۰ استان قابل دریافت خواهد بود که تا دهه فجر امسال در تمام مراکز استانی ۱۲ شبکه hd شده قابل دریافت خواهد بود.

علیدادی افزود: hd سازی برای سازمان صدا و سیما هزینه دارد و پهنای باندی هم که اشغال می‌کند ۳ تا ۴ برابر sd است، اما طبق برنامه در تلاش هستیم تمام شبکه‌ها را دیجیتالی و hd در اختیار مخاطب قرار دهیم.

وی گفت: مخاطبان رسانه ملی نباید نگران باشند دریافت غیر دیجیتالی (sd) در همه جا قابل دریافت است. اما تصاویر دیجیتالی از کیفیت خوب و شفافیت تصویر برخوردار است.